BENDRI REIKALAVIMAI

Plėvelė

Klojant trapecinius ir čerpinius profilius reikia naudoti plėvelę, kuri neleidžia kondensaciniam vandeniui prasiskverbti į stogo konstrukciją ir apsaugo ją nuo kritulių statybų metu. Plėvelė pritvirtinama lentjuoste prie gegnių. Svarbu yra tai, kad plėvelė nebūtų per daug įtempta, o būtų laisva. Ant kraigo plėvelė nėra klojama.

Grebėstavimas

Stogo  grebėstavimui naudojamos 100x25mm stačiakampės lentos (tuo atveju, jei gegnių žingsnis <900 mm). Grebėsto žingsnis priklauso nuo profilio pasirinkimo, stogo šlaito, apkrovos. Grebėstai prikalami prie gegnių karštai cinkuotomis vinimis. Grebėstuojant reikia atsižvelgti į galimų angų (stoglangiai, ventiliaciniai kaminai ir t.t.) montavimą. Angų ir sąlajų vietose reiktų kloti pilną klojinį (kai daug lentų kalama viena šalia kitos). Sąlajų skardos gaminamos iš lygios skardos ir yra montuojamos prieš klojant stogo dangą. Grebėstų žingsnis pirmoje eileje priklauso nuo profilio pasirinkimo. Tikslesnius brėžinius ir matmenis rasite profilių klojimo instrukcijose. 
                                       

Tvirtinimo reikmenys

Tvirtinimui yra naudojami stogo varžtai su tarpine. Varžtai prisukami statmenai lakštų plokštumai gręžimo įrankiu su sankaba. Dangos lakštai pritvirtinami žemutinėje bangos dalyje. Taip tvirtinant varžtų ilgis paprastai būna 25-28 mm. Perdengimo vietose naudojami trumpesni varžtai arba norint gauti geresnį rezultatą – pritraukiančios kniedės. Varžtų sąnauda yra maždaug  8 vnt/m2 (čia įskaičiuota sąnauda ir kraigo, galų ir t.t. skardos tvirtinimui). Plokštės viena prie kitos pritvirtinamos ties kiekvienu grebėstu arba mažiausiai kas  400 mm.
Kraigo skarda yra lygi (matmenys 145 x 145 mm) arba apvali. Tarp kraigo skardos ir profilio yra dedama atitinkamo profilio kraigo tarpinė. Kraigo tarpinė yra būtina esant vėjuotai aplinkai ir esant lėkštam stogo šlaitui. Kraigo skarda pritvirtinama varžtais ties kiekviena banga per tarpinę. Šlaitinio stogo atveju apvalūs kraigai turi Y-sujungimus ir specialias stogo plokštumos viršutinės dalies (želmens) detales. Y-sujungimus neretai naudingiausia yra padaryti stogo dengimo vietoje, nes standartinė detalė iš tikrujų gali visiškai neatitikti stogo šlaito. Kraigo galo skarda pritvirtinama prie kraiginės lentos galo profilio varžtais. Svarbu yra stebėti, kad pagrindas būtų montuojamas teisingai!

TRAPECINIO PROFILIO TP20 LAIKYMAS IR MONTAVIMAS

Gaminių naudojimas ir laikymas

Skarda nuo transporto priemonės statybos aikštelėje iškraunama ant iš anksto sumontuoto pagrindo, kuris yra mažiausiai 20 cm aukštyje nuo žemės paviršiaus ir susidaro iš mažiausiai kas metrą sudėtų įstrižinių atramų. Stogo dangą geriausia yra pervežti transporto priemone, kurioje yra kranas, pakraunantis stogo dangą iš viršaus. Paprastai plokštės gamykloje yra supakuotos krano bei rėmo pagalba yra nesudėtingai pakeliamos.  Jeigu krano nėra, plokštes iš transporto priemonės reikia iškelti po vieną. Čia reikia vengti plokščių trynimosi vienos į kitą, plokštės turi būti keliamos, o ne traukiamos! Aštrūs plokščių kraštai gali pažeisti apatinės plokštės apdailintą paviršių.
Jei naudojate gamyklos transporto paslaugas, yra būtina patikrinti gaminių komplektaciją, pastebėjus galimus trūkumus ir pažeidimus NEDELSIANT susisiekti su UAB „Toode“ prekybos atstovybe. Priėmusio asmens parašas ant važtaraščio yra įpareigojantis, vėlesnės pretenzijos gali neišsispręsti. Kiekvienas klientas turi teisę UAB „Toode“ garantines sąlygas gauti raštu. Gaminio su defektais naudoti negalima!

Ploni plieniniai lakštai labai lengvai gali perlinkti, dėl to dirbti su jais reikia labai atsargiai. Be to, lakštai labai lengvai gali išsitempti. Skardos negalima kelti laikant tik iš vieno galo! Skarda ant stogo užkeliama naudojant atramas, o keliant turi būti prilaikoma už kelių vietų. Atsiradę įbrėžimai ir kiti paviršiaus dangos pažeidimai likviduojami specialiais aerozoliniais dažais. Dažai nėra gaminami matinei poliesterio dangai!Cinkuotos skardos lauko sąlygomis negalima laikyti tankiame įpakavime. Plokštes reikia saugoti nuo tiesioginių kritulių ir vengti vandens ir drėgmės atsiradimo tarp plokščių.Dažytas ar plastikines dangos plokštes galima laikyti nesupakuotas ne ilgiau kaip dvi savaites. Laikant ilgiau, reikia laikytis cinkuotos skardos laikymo taisyklių.

Montavimas
Montuojant TP20 minimalus stogo šlaitas, jei medžiagos storis yra 0,5 mm, yra 1: 6. Plokščių montavimą pradėkite nuo stogo galo. Naudojant R-tipo plokštes (turi vandens nutekėjimo latakėlį) klojant kitą plokštę reikia atsižvelgti į tai, kad ji uždengtų prieš tai buvusį vandens latakėlį. Plokštes reikia kloti statmenai karnizui taip, kad jų kraštai būtų išsikišę nuo karnizo lentos 40 mm. Pirmas tris keturias plokštes pritvirtinkite vienu varžtu prie stogo kraigo, išlyginkite pagal kraigą ir tuomet galutinai pritvirtinkite.Apdorojant plokštes nenaudokite abrazyvinių pjovimo prietaisų!

Perdengimas

Profiliuotų plokščių šoninį perdengimą paprastai atlikite per puse bangos. Jei stogo šlaitas yra mažesnis nei 10º padarykite platesnį perdengimą arba naudokite juostinę tarpinę ar mastiką. Plokščių kraštų perdengimą padarykite ties grebėsto lenta su perdengimu: ant stogo 200 mm, ant sienos 100 mm. Pratęsimo vietoje plokštė varžtu turi būti pritvirtinta kiekvienos bangos dugne.

Pritvirtinimas

Plokščių pritvirtinimui prie medinio grebėsto naudokite 4,8 x 25 arba 4,8 x 28 varžtus su tarpinėmis, kuriuos įsukite į profilio bangos dugną. Kaip darbo prietaisą galite naudoti paprastą elektrinį ar mechaninį grąžtą su sankaba. Varžtų sąnauda yra maždaug 8 vnt kvadratiniam metrui. Ant karnizo ir ant stogo kraigo varžtus įsukite į kas antros bangos dugną, plokštės centre – prie kiekvieno grebėsto lentos į 2-3 vietas. Ilgų ir aukštų pastatų dangos plokštes pritvirtinkite varžtais taip, kaip nurodyta projekte.

Šoninių perdengimus ir papildomas skardas tvirtinkite varžtais arba pritraukiančiomis kniedėmis, žingsnis turi būti iki 500 mm. Stebėkite, kad vandens nutekėjimo grioveliai liktų nepažeisti.
Valymas ir priežiūra. Plieno dulkes atsiradusias apdorojant plokštes kruopščiai nuvalykite šepečiu. Išsitepusias plokštes galima nuvalyti buityje naudojamomis valymo priemonėmis (nenaudokite tik tirpiklių ir stipraus poveikio chemikalų). Perskaitykite ir apie bendrus priežiūros reikalavimus.
Ant stogo esančius lapus ir kitas šiukšles reikia nuvalyti pavasarį ir rudenį. Valant nuo stogo sniegą reikia saugotis, kad nepažeistumėte paviršinės dangos. Pažeidus dangą, naudokite pataisančius dažus.